Chinezen in Afghanistan

Door Nick Ottens op 25 jul 2009.

chinese-workers

Enkele dagen geleden klaagde ik nog dat drie vooraanstaande strategen in de Verenigde Staten het belang van China onderschatten wanneer het op Afghanistan aankwam. Niet meer dan een dag later werd hun Amerika-centrische denken ingehaald door de realiteit. Amerikaanse soldaten blijken al geruime tijd met Chinese ondernemers samen te werken ondanks het feit dat hun meerderen hier maar weinig toekomstperspectief in lijken te herkennen.

De Chinezen hebben een goede reden om in het zeer onderontwikkelde Afghanistan te zijn: “Dit is zaken doen,” aldus een ingenieur die toezicht heeft over de bouw van een snelweg. “We kunnen in Afghanistan werken of in enig ander land.” Uiteraard is Afghanistan niet bepaald “enig ander land,” daarom hebben de Chinese arbeiders Amerikaanse bescherming nodig, evenals de Amerikanen Chinese investeringen goed kunnen gebruiken om Afghanistan economische stabiliteit te brengen.

China bouwt namelijk niet alleen wegen. Twee Chinese bedrijven hebben toestemming gekregen om ten zuiden van Kaboel naar koper te mijnen; in ruil hiervoor hebben zij toegezegd scholen, klinieken, moskeeën en een elektriciteitscentrale te bouwen. Een spoorlijn moet Afghanistan via Pakistan met China gaan verbinden en de Chinezen staan vooraan in de rij om binnenkort olie- en gascontracten met de Afghaanse overheid te tekenen. President Karzai woont al bijeenkomsten van de Sjanghai Samenwerkingsorganisatie bij en op de lange termijn is het waarschijnlijk dat zijn land tot het verbond zal toetreden. Tot die tijd is er een speciale “contact groep” opgezet middels welke lidstaten van de SSO gezamenlijk kunnen bijdragen aan de wederopbouw van Afghanistan.

Al met al moet geconstateerd worden dat China de mogelijkheden die Afghanistan biedt met beide armen aangrijpt. De Verenigde Staten daarentegen buiten de mogelijkheden die deze Chinese inmenging biedt maar nauwelijks uit. In plaats daarvan wordt uitsluitend binnen NAVO-verband naar militaire steun gezocht en draait Amerika voornamelijk zelf op voor de kosten van het herstel van Afghanistan.

Reageren is niet mogelijk.